יום רביעי, 15 במאי 2019

הרי גליל סוביניון בלאן 2018 - יין אקולוגי עם דשן מקפה נספרסו

בשיתוף פעולה מיוחד הושק השבוע במסעדת ניטן תאי יין סוביניון בלאן 2018 שגפניו גודלו אקולוגית בדישון המועשר בשאריות קפה מקפסולות קפה ממוחזרות של נספרסו. יקב הרי גליל ונספרסו בשיתוף פעולה אקולוגי ייחודי. במהלך התקופה הקרובה תוכלו להנות מארוחת טעימות אקולוגית Zero Waste Dinner בניטן תאי הכוללת 9 מנות, קינוח, 2 כוסות מהיין ו-2 כוסות נספרסו ב-400 ש"ח לזוג.


שיתוף פעולה אקולוגי – יקב הרי גליל ונספרסו

על שיתוף הפעולה בין שתי החברות שמעתי כבר לפני כמה זמן. לראשונה מנספרסו שסיפרו שהם במאמץ מיוחד לאסוף את הקפסולות המשומשות על מנת למחזר אותן. הקפסולות עשויות אלומיניום החוסם את האור ומגן על הקפה שבקפסולה לשמור על טריותה עד שתגיע לצרכן. האלומיניום הוא חומר הניתן למחזור בקלות. החברה אוספת מהלקוחות את הקפסולות המשומשות על מנת למחזר אותן (בבוטיקים או באמצעות שקית שניתן למסור לשליח שמביא את הקפסולות ברכישה). מעבר למחזור האלומיניום (המבוצע במערך המיחזור של החברה במודיעין ומועבר לתעשייה), את שאריות הקפה שבתוכן הציעה בחינם לחקלאים לנצל לדשן. ניתוח הקפה הממוחזר של נספרסו שנערך במעבדה ע"י פרופ' מיכה רביב, הצביע על ערכי דישון גבוהים, ותכולת חנקן גבוהה במיוחד. אגב, חברת נספרסו משקיעה למעלה מ-25 שנה בתוכניות סביבתיות החל משלב גידול הקפה ועד מחזור הקפסולות.
את הכפפה הזו הרים יקב הרי גליל שהוא יקב אקולוגי "יקב בר קימא". היקב מגדל בשיטות אקולוגיות את הגפנים בכרמים וממשיך עד הבנין של היקב (אני ממליצה על ביקור ביקב הנמצא ביראון). היקב פיתח באמצעות חברת גרין-קומפוסט קומפוסט יחודי מועשר ב-20% קפה (מעבר לכך ריכוז החנקן גבוה מדי). הקומפוסט הזה מכיל רכיבים טבעניים בלבד ועשיר במינרלים ובו משתמשים לדישון הגפנים.
הנה השלבים בתמונה (משמאל לימין) - גידול הקפה, הקפסולות, שקיות המחזור, הפרדה לאלומיניום וקפה, דישון וגידול הגפנים. בתמונה מיכה ועדיה, היינן הראשי של היקב מסביר על התהליך.

סוביניון בלאן 2018 – היין הראשון שגודל על דשן המכיל נספרסו

בקבוק היין הראשון שמושק משיתוף הפעולה הינו סוביניון בלאן 2018 מכרם משגב עם - יין לבן יבש של הרי גליל, מענבי סוביניון בלאן שגדלו על מצע של קומפוסט מקפה ממוחזר. ליין צבע בהיר טיפוסי, ארומות בולטות של פירות טרופיים כגון אפרסק לבן, פיג'ויה ופירות הדר. ביין מורגשת היטב תחושה של מינרליות יחד עם חומציות מאוזנת, אשר מוסיפים לו מורכבות ומרקם של סוביניון בלאן טעים ומרענן.

ארוחת טעימות Zero Waste Dinner בניטן תאי

לכבוד ההשקה מוצעת במסעדת ניטן תאי סדרת ארוחת טעימות על טהרת ערכי הקיימות של השף שחף שבתאי, שיתקיימו במסעדת ניטן תאי, החל מה 16.5. בכל ארוחה יוגשו 9 מנות בהשראת ערכי הקיימות והיין הגלילי. השף שבתאי יצר שילוב בין הטעמים האסיאתיים לניחוחות הפירות הטרופיים המאפיינים את היין החדש. בסוף הארוחה תופרד האשפה, ותשלח לקומפוסט. בנוסף על כל סועד ייתרם סכום לטובת פרוייקט סביבתי בשיתוף עמותת יוזמת האנרגיה הטובה. ארוחת הטעימות תעלה 400 ₪ לזוג ותכלול 9 מנות, 2 כוסות יין סובניון בלאן 2018 של יקב הרי גליל, קינוח אחד לבחירה ו-2 ספלי קפה משובח של נספרסו. יש להזמין מקומות מראש בטלפון 3-560-05550. (המידע באחריות המסעדה).
בניטן תאי סעדתי כבר כמה פעמים ואני ממליצה על המסעדה, שף שחף שבתאי שנבחר לאחרונה כשף של אל על והוא מוכשר מאוד, האוכל מוקפד, מושך, מוגש בחן רב ובעיקר טעים מאוד! הנה שתיים מהמנות שאכלנו במסעדה בארוע - תאי רול וטאם פאפאיה.
תאי רול
טאם פאפאיה
משה מרי, מנכ"ל נספרסו ישראל: "אנחנו מתרגשים לקצור את הפירות של שיתוף הפעולה הייחודי הזה. ערך הקיימות הינו ערך ליבה בכל הפעילות של נספרסו. חיפשנו דרך לתת ביטוי לתפיסה זו גם בחקלאות בישראל, באמצעות שימוש בקפה מתוכנית המיחזור שלנו. קפה נפלא, כך אנחנו מאמינים, הוא רק התחלה, ובשיתוף פעולה של לקוחותינו, אנו מבטיחים המשכיות- פולי קפה, שגודלו וטופלו בסביבה אופטימלית חוזרים עתה אל הקרקע, בדמות דשן המאפשר להפיק יין איכותי".
יאיר שפירא, מנכ"ל יקב הרי גליל: "יקב הרי גליל מחויב להטמעת תרבות ברת קיימא בכרמים, ביקב ובמפגש עם הצרכן, למען הערך המוסף וההנאה של הדורות הבאים, תוך שימור הסביבה הטבעית והייחודית של הגליל העליון. חזון הבר קיימא של Nespresso ושל יקב הרי גליל משתלב לשיתוף פעולה טבעי לארגונים שמתפרנסים מאוצרות הטבע ולכן עושים את המקסימום כדי לשמור עליו חי, בריא, וחיוני לאורך זמן. אנו נמשיך לפעול כפי שאנו עושים בשנים האחרונות, לצמצם  את כמות המים להשקיה, להימנע משימוש בחומרי הדברה בכרם , התקנת מערכת מתקדמת לטיפול והשבחה של מי שפכים וקידום של פרויקטים ברי קיימא נוספים כגון : יין מהחבית, שהינו חדשני בטכנולוגיית שמירת הטריות והאיכות של היין וחוסך טונות רבות של זכוכית בשנה . כיקב הבר קיימא הראשון בישראל,  אנחנו שמים דגש על פעילויות שמייצרות חיבור בין איכות לסביבה  ומטרתנו לייצר חוויה יום יומית של איכות והנאה  לכלל לקוחותינו".
יאיר שפירא (מימין) ומשה מרי צילום רפי דלויה
שף שחף שבתאי: "עולם המסעדנות חייב להתחבר לנושא הקיימות, מעצם היותו ענף הנשען ברובו על גידולים חקלאיים ושואף לאיכות מקסימלית. אני מחובר מאוד לאדמה, עוד מימיי בקיבוץ בגליל, ושיתוף הפעולה בין נספרסו להרי גליל נתן לי השראה רבה ביצירת ארוחת טעימות המשלבת מנות אסיאתיות עם חומרי גלם מהגליל, ובהתייחסות לעולמות הקפה והיין. במסעדה אנחנו מובילים כעת תהליכים להחלפת כלל חומרי האריזה לחומרים טבעיים ומתכלים, ומאמין שלאחר סדרת הארוחות נבחן אפשרויות נוספות לפעולות שייצרו מבחינתו אפקט חיובי"  
תוצאות המיזם בדמות בקבוק יין ראשון, ותוצר הענבים, הוביל את שתי החברות להחלטה להמשיך את שיתוף הפעולה ולהרחיב אותו לכרמים נוספים – יש למה לצפות!

מידע

גילוי נאות: הייתי אורחת החברות המוזכרות בכתבה

תגובה 1:

  1. צרו קשר עם https://espressotime.online/ ונשמח לשלוח לכם את כל קפה שעבר שימוש מכל לקוחות עסקיים

    השבמחק

Subscribe

תוויות

Flickr